Our Alumni

List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri Parmarsan S Thangkhiew Additional Chief Secretary HG and CD Meghalaya 1984
2 Ms. Karuna Kumari Joint Secretary 2010
3 Shri Subhash Sharma Additional Secretary and Financial Advisor 1984
4 Shri Prasanta Kumar Mahapatra Additional Chief Secretary to Govt of Haryana 1985
5 Ms. S Rukmani Director, M/o Housing and Urban Affairs
6 Ms. Isha Deputy Commissioner Fazilka 2009
7 Ms. Poonam Tapaskumar Guha District Magistrate and Collector 2008
8 Shri A C Patel Joint Secretary, CIC
9 Shri Trilok Chand Gupta Principal Secretary, Skill Dev and ITI, Employment 1987
10 Shri K.B. Umap Commissioner Animal Husbandry, Aundh Pune 2005
11 Shri Sanjiv Kumar Deputy Secretary
12 Ms. Veena Pradhan Managing Director 2003
13 Shri Apoorva Kumar Singh Principal Secretary 1991
14 Shri Amit Khatri
15 Shri Kartikey Dhanji Budhdhabhatti,  PS TO MOS HRD 2008
16 Shri Pranav Kumar District Magistrate 2008
17 Shri Suhas S District Collector Wayanad 2012
18 Shri AJAY YADAV Managing Director 2010
19 Shri Gaurav Dayal District Magistrate 2004
20 Shri Ramandeep Chowdhary PS to MoS 2008
21 Shri Anil Kumar Deputy Director (Administration)
22 Shri Preetom Kumar Saikia Commissioner Secretary 2002
23 Shri M. Akhaya Chief Vigilance Officer
24 Shri Ajay Yadav S.P. Janjgir
25 Shri Amit Saini Joint Commissioner State Tax Inv A 2007
26 Shri Manoj Kumar Director Land Record 2008
27 Shri Mohammad Shahid Commissioner of Fisheries 1998
28 Shri Atul Kumar Jain Addl.PCCF/Assistant Managing
29 Shri Gurinder Singh Dhillon Inspector General of Police Law & Order
30 Shri Lalit Gogoi Secretary to the Government of Assam 2005
31 Shri J.B. Sharma Deputy Secretary, M/o Home Affairs
32 Shri Deepak Gauri ADG(Police) to the Governor, Mizoram
33 Shri Neeraj Mehrotra Director, D/o Telecommunications
34 Shri E Ravendiran Commissioner 2008
35 Shri Dinesh Tarachand Waghmare Secretary to Government 1994
36 Ms. Neelam Meena Secretary and Additional Director General 1998

 

List of Participants Designation Allotment Year
1 Ms. Sangeeta Singh Principal Secretary Revenue Appeals 1986
2 Shri Sanjay Prasad Principal Secretary 1986
3 Mr. Solomon Arokiaraj Secretary, Industry & Commerce Dept. 2000
4 Shri Simran Deep Singh District Collector 2008
5 Ms. LALITHA R Deputy Secretary  VIP ROOMS 2010
6 Shri Bhupendra Singh Chairman 1985
7 Ms. Vijay Laxmi Tiwari Addl. Pr. Chief Conservator of Forests 602
8 Shri Vinod Kumar Tiwari Addl. Pr. Chief Conservator of Forests 603
9 Ms. Manju Rajpal Director 2000
10 Shri Rajesh Meena Superintendent of Police 631
11 Shri Pankaj Kumar Choudhary Superintendent of Police (SCRB) 637
12 Smt Krishnaveni Desavatu SP Railway 2007
13 Ms Eva Sharma Chief Conservator of Forests 1989
14 Mr. Awani Kumar Chief Conservator of Forest  987
15 Ms.Jyoti Neeraj Kharwal 2009
16 Shri Ghanshyam T Pandya District Development Officer, RAJKOT 2011
17 Mr.Vinoy Kumar Singh Director General of Prisons IPS
18 Shri S.N. Gaikwad Collector Sangali 2003
19 Shri Pushpendra Rajput Secretary to Governor
20 Shri Amandeep Garg Joint Secretary Cabinet Secreteriat 1999
21 Mr Arun Kumar Sinha OSD 1999
22 Mr. A. K. Narayanan Deputy Secretary CSS
23 Shri Nipun Vinayak Director 2001
24 Shri Silvester Kharlyngdoh Deputy Commissioner 2002
25 Shri Shahbaz Ahmad Principal Chief Conservator of Forests 616
26 Shri Ajit Kumar Shrivastava Chief Conservator of Forests Production, Bhopal 635
27 Shri Pandurang Kondbarao Pole District Collector 2004
28 Shri M K Shanmuga Sundaram Development Commissioner 1997
29 Shri M.S. Shanmugam Additional Secretary 2002
30 Mr. A. A. Mahajan Commissioner MGMREGA 2007
31 Shri Sunil Dutt  IGP & Director Police Telecommn. 630
32 Shri Anand Kumar Secretary and Commissioner Panchayati Raj 1994
33 Mr. Borkar Chandrashekhar Collector and District Magistrate 2002
34 Shri YUNUS Deputy Commissioner Kullu 2010
35 Ms. Anjum Ara Superintendent of Police 662
36 Shri GOKUL G R District Collector and DM 2011
37 Mr. L. Krishnamoorthy Conservator of Forests  Working Plan
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri B. Ranjan Samal Commissioner and SecretaryGAD SAD Sc Tech depts 1992
2 Ms Ardra Agrawal Collector Dangs 2007
3 Ms Praveena D.K DDO 2009
4 Shri S.S. Guleria Managing Director 2006
5 Dr Raju N. Swamy Secretary 1991
6 Ms Bhandari Swagat Ranveerchand  Managing Director of KCMMF 2010
7 Shri Khade Sudam Pandharinath Collector 2006
8 Shri Kumar A P Sinha Secretary 1992
9 Shri K. Rajaraman Director EntrepreneurshipDevelopment Institute 1989
10 Shri D. Karthikeyan Commissioner 1997
11 Shri G.K. Arun Sundar Thayalan Deputy Secretary Adi Dravidar andTribal Welfare 2009
12 Shri V. Palanikumar Additional Secretary 2001
13 Shri G.S. Naveen Kumar Special Secretary to Chief MinisterOf U.P. Govt 2007
14 Shri Randhir Patel Deputy Secretary
15 Shri Anil Tripathi Under Secretary, Training Divn.
16 Ms Richa Prakash ASO
17 Shri Subodh Yadav Special Commissioner BangaloreCity 1999
18 Shri Pola Bhaskar Joint Executive Officer TTD Tirupati 2006
19 Shri K.M. Pandurang Deputy Commissioner 2007
20 Shri Raghuraj M R Commissioner MPSEGC 2004
21 Shri John Kingsly A R Joint Director Directorate ofEnforcement 2004
22 Shri K. Balachandran Managing Director Tamilnadu CivilSupplies Corporation 1994
23 Ms Reeta Harish Thakkar  2002 Additional Commissioner ofIndustries and Commerce Thiruvi 2002
24 Shri Prantosh Roy Chief Conservator of Forests
25 Shri D.P. Joshi Secretary
26 Shri Venkatesapathy S Managing Director KSCSC  2009
27 Shri Parimal Singh Deputy Secretary  2004
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri B.K. Chakravarthy Director General 1995
2 Shri P.D. Vaghela Commissioner of Commercial Tax 1986
3 Shri A. Kumar Rakesh Vice Chairman and Chief ExecutiveOfficer 1989
4 Ms Pongumatla Bharathi Collector and District Magistrate 2005
5 Shri Sujeet Kumar District Development Officer 2010
6 Shri Rohan Chand Thakur Deputy Commissioner 2009
7 Ms Manasi Sahay Thakur Deputy Commissioner Bilaspur 2009
8 Shri Amitabh Avasthi MD ,HP State Civil SuppliesCorporation Shimla 2005
9 Shri Rajiv Jalota Commissioner of Sales TaxMaharashtra 1988
10 Ms L Prajakta Ramchandra Joint Commissioner Sales Tax 2001
11 Shri V. N. Suryawanshi Collector Gondia 2006
12 Shri M.P. Kalyankar CEO, Zilla Parishad Chandrapur 1900/2007
13 Ms Guha Poonam Tapas Kumar District Magistrate and Collector 2008
14 Shri Bishnu Charan Prusty Managing Director MARKFED,Odisha  1900/2004
15 Shri Pravat Kumar Lenka Additional Secretary F E Dpt.  1900/2004
16 Shri Kamal Kishor Yadav Deputy Commissioner Jalandhar  2003
17 Shri Rajat Kumar Misra Secretary 1992
18 Shri Rajesh Sharma Managing Director, RCDF, Jaipur 2003
19 Shri S. Gopalkrishnan Commissioner Civil SuppliesConsumer Protection 1991
20 Ms Anu George Joint Secretary Protocol 2003
21 Shri Ashish Kumar “Joint Secretary
Government of Tamil Nadu”
2005
22 Ms Rohini Bhajibhakare Additional Collector DevelopmentMadurai 2008
23 Shri Raj Pratap Singh Prl. Secretary Planning 1983
24 Shri S. R. Bhoosreddy Joint Secretary  1989
25 Ms Selva Kumari Jayarajan MD kesco  2006
26 Mr Ranvir Prasad
27 Ms Kajal Director UPNEDA 2008
28 Ms Nirupama J. Dange Director UPNEDA 2007
29 Shri Gursharan Singh Sandhu Managing Director Maharashtra StateMining Corp Lt
30 Shri B.C. Behera Director
31 Shri ABHISHEK JAIN Deputy Commissioner 2002
32 Shri K R B H N Chakravarthi Special Commissioner of WomenDev and Child Welfar 2001
33 Ms Manjula  N Director Municipal Administration 2002
34 Mr Ranjan Kumar
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri K C Samria Joint Secretary,Ministry of Health &Family Welfare,GoI 1993
2 Dr Sandhya Bhullar Director Employment And Training,Gujarat 2003
3 Shri T K Ramachandran Secretary to Govt InformationTechnology Dept 1991
4 Dr Purnima Chauhan Secy RPG and CommissionerDepartmental enquirie 2000
5 Shri APM Mohammed Hanish Managing Director 1996
6 Shri Mahendra Jain Principal Secretary Cooperation 1985
7 Ms M Imkongla Jamir Deputy Secretary 2002
8 Shri S C Mahapatra Principal Secretary 1986
9 Ms Anjali  Bhawra Principal Secreatry Tourism andCulture 1988
10 Shri Subodh Aggarwal Principal Secretary FoodAnd Civil Supplies 1988
11 Shri Dayanand Kataria Principal Commissioner 1989
12 Shri Jagdish Singh Deputy Director General (Forests) 1987
13 Shri Ram Muivah Principal Secretary (Agriculture &CADA) 1985
14 Dr D. Panigrahi IGP(Personnel) 1991
15 Shri Sajjan S Yadav Secretary Cum Commissioner 1995
16 Shri Sailesh Joint Secretary 1985
17 Shri. Keshav Kumar Pathak IAS 1990
18 Ms Archana Patnaik 2002
19 Ms Ishita Roy Member Secretary, Central Silk Board 1991
20 Shri Bharat Pathak Additional Principal and chiefConservator of forests 1984
21 Shri G G Mitra Director FICC
22 Dr Rajesh Kumar Principal Secretary IFCD
Tourism IT
1988
23 Shri Kalyan Mukhopadhyay SSIB
24 Shri Onkar Cd Sharma Commissioner and SecretaryGAD SAD Sc Tech depts 1994
25 Shri Gouri Shanker Priyadarshi Spl Secretary IT DepartmentGovt. of UP 2002
26 Shri Dilip Jawalkar  Commissioner of Commercial
Taxes, Uttarakhand
27 Shri Divesh Sehara Managing Director 2005
28 Shri Chander Shekhar Special Secratary,Home, Government Of Harayana 2005
29 Shri Parameswaran B Collector, Jharsuguda,
Orrisa, Jharsuguda
 2008
30 Shri Dinesh Kumar Secretary, PHED, Govt of Rajasthan,Jaipur  1996
31 Shri Kumar Ravikant Singh Director, UPNEDA 2008
32 Shri Tarun Kumar Director, PEB,Bhopal
33 Dr B Rajender Secretary 1995
34 Shri Rajesh Kumar Yadav   Secretary  1996
35 Shri Nimbalkar Vaibhav Chandrakant IPS
36 Shri Kunji Lal Meena Secretary Disaster Management and Relief 1995
37 Shri Bhaskar A sawant CMD RSRTC
38 Shri Anil Kumar Commissioner Vindhyachal Division 1998
39 Shri B. Sreedhar Secy. (IT), Andhra Pradesh 1998
40 Shri Puru Gupta Deputy Commissioner 2006
41 Shri Arun Shinde Collector & D.M Akola 2002
42 Shri Atul Patne Div. Minister of Agriculture
43 Shri Anand Kumar Commissioner Housing Board,Rajasthan 1994
44 Ms Mugdha Sinha Director
45 Shri Kesonyu Yhome Additional Secretary
46 Shri Atul Srivastava Chief Conservator of Forest & OSD 1988
47 Ms Sheetal Verma Add. Director, UPAAM 2007
48 Shri Krishna Kumar Nirala Collector Kheda 2005
49 Ms Manisha Chandra Collector District Magistrate 2004
50 Shri Ramesh Kumar Srivastava
51 Shri Satyajit Mohanty ADGP, (HQ), State Police Headquarters 1988
52 Shri V. Giriraj
53 Shri A. Venu Prasad Secretary Housing and UrbanDevelopment 1991
54 Dr Roshan Sunkaria Principal Secratary, Higher Education,Punjab 1988
55 Shri Amod Kumar Secretary to Chief Minister of Uttar Pradesh 1995
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri Jayesh Ranjan Managing Director APIIC
2 Shri V.N. Vishnu Managing Director, APSWC
3 Ms G.D. Aruna Special Commissioner
4 Shri Lav Agarwal Secretary, Youth Services and Sports
5 Shri T Chiranjeevulu Collector
6 Dr T K Sreedevi Director (Resettlement andRehabilitation) and Ex-Officio JointSecretary
 7 Shri Chandra Vanu Som Commissioner
8 Ms Shahmeena Husain Director (Admn.)
9 Shri VP Patel Municipal Commissionner, Bhavnagar
10 Shri Ashok Khemka Secretary and Director General
11 Shri Rajesh Kumar Sharma Commissioner Tribal Welfare
12 Shri RR Mane Collector
13 Shri Nitesh Kumar Vyas Managing Director
14 Shri R B Thong Agriculture ProductionCommissioner & PrincipalSecretary
15 Ms Aswathy S Director
16 Shri Subir Kumar Collector and DM Hanumangarh
17 Shri Bhagwan Shankar Joint Secretary (IS-II)
18 Shri Vikram Kapur Commissioner
19 Shri Har Sahay Meena Secretary Deputy Commissioner
20 Shri Asheesh Joshi Director, UREDA & Additional Commissioner (Tax)
21 Shri Onit Panyang Secretary (Agri/Fish/AHVS)
22 Shri Nilkanth S Avhad PS to Union Minister for Agriculture and FPI
23 Ms Mythili K Rajendran Managing Director
24 Ms V. Amuthavalli Deputy Secretary
25 Mrs Dimple Verma CVO
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri Avinash P Das Joshi Director 1994
2 Shri Mahammed Ariz Ahammed Commissioner 1995
3 Ms A.Vani Prasad CEO EGMM 1995
4 Shri M.K. Raut Agriculture Production Commissioner &Principal Secretary
5 Shri Alok Awasthi Managing Director 1984
6 Dr Asha Ram SIHAG Principal Secretary 2002
7 Ms Bharathi S.Sihag Principal Secretary to the Government 1983
8 Ms Manisha Nanda Principal Secretary 1983
9 Shri A.K. Khachi Deputy Director General 1985
10 Shri Pushpendra Rajput Deputy Secretary, Ministry of Steel 1986
11 Shri Amandeep Garg Director, HP 1999
12 Shri Arun Kumar Director General State Transport 1999
13 Shri S.J. Kunte Municipal Commissioner 1989
14 Shri Bijay Kumar Chief Vigilance Officer 1985
15 Shri V.J. Bhosle President & Managing Director 1986
16 Shri Pankaj Bansal Commissioner 1998
17 Shri Yashpal Singh Joint Secretary 1990
18 Shri Raj Kumar Pratap Singh Deputy Commissioner 1984
19 Shri Lakshmi Kumar Director 2000
20 Shri Aditya Prasad Padhi Principal Secretary to Chief Minister,Odisha 2000
21 Shri Upendra Nath Behera Principal Secretary 1983
22 Shri Madhu Sudan Padhi Commissioner-cum-Secretary 1983
23 Shri Arun Goel Joint Secretary,Department of Revenue,Ministry of Finance 1991
24 Shri J.C. Mohanty Principal Secretary 1985
25 Ms S. Swarna Joint Development Commissioner 1985
26 Shri K.S. Atoria  Principal Secretary 1997
27 Dr R.P. Meena Director 1984
28 Shri Sanjay Agarwal Director (Disaster Management) 1993
29 Shri Nand Kumar Member Secretary, Central Silk Board 1988
30 Shri Shyam Tagade Managing Director 1989
31 Shri Pankaj Bansal Project Director 1991
32 Shri Vivek Pandey Secretary Social Welfare, WCD,Adi Dravidar Welfare, Agriculture, Forest,Fire Service 1997
33 Shri Niraj Verma PS to MOS DONER 2003
List of Participants Designation Allotment Year
1 Shri Sonmoni Borah Collector & DM, Bilaspur
2 Shri J.Y Gaikwad Divisional Commissioner
3 Shri Rakesh Sarwal Joint Secretary
4 Shri Sanoj K. Jha Deputy Secretary
5 Shri A.K. Chauhan Principal Secretary
6 Ms. Kamini Ratan Chauhan District Magistrate
7 Shri Paul Antony Principal Secretary – SCSTDD
8 Shri S.K Kujur Chief Electoral Officer
9 Shri Jagdish Chander Excise & Taxation Commissioner
10 Shri Sudhir Tripathi Principal Secretary
11 Shri P.B. Ramamurthy Chairman
12 Shri Sumer Singh Gurjar Special Secretary to Chief Minister of U.P.Govt.
13 Shri Munish Kumar Tyagi Joint Secretary
14 Shri R.R. Jadhav Director
15 Shri S.M. Jaamdar Managing Director
16 Shri S. Murugaia Joint Commissioner Admin– Commercial Taxes / Deputy Commisssioner -CT
17 Ms Gayatri Barua Commissioner & Secretary
18 Shri Maneesh Garg Director
19 Shri Barun KR Sahu Director
20 Shri S. R. Brahmane Additional Commissioner
21 Shri R.K. Srivastava Joint Secretary (DM)
22 Shri James Varghese Secretary